Aby se nevymkl kontrole

Napsal Oldřich Přibyl (») 9. 8. 2009 v kategorii Oheň, přečteno: 1158×
les_2.jpg

Léto, dovolenou a prázdniny si většina z nás nedovede představit bez táboráku či obyčejného ohýňku a opékání špekáčků. Oheň je však velmi nebezpečný živel, který stále číhá na okamžik, kdy by se mohl vymknout kontrole, ohrozit životy a způsobit velké majetkové škody.

 

Ani v přírodě bychom neměli zapomínat na základní bezpečnostní pravidla, které chrání nás i okolí. Při rozdělává ohně ve volné přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno alespoň 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a hořlavých materiálů. Oheň nezakládejte pod větvemi stromů, na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance nebo rašelině, v blízkosti suché trávy nebo obilí, stohů, seníků apod. Létající jiskry nebo náhlý poryv větru by velmi snadno mohl způsobit neštěstí. Zejména půda v jehličnatém lese je z tohoto pohledu velmi riziková. Hrabanka tvořená zetlelým jehličím může prohořet až do značné hloubky a nepozorovaně se šířit do stran i mimo ohniště.  Za silného větru nebo extrémního sucha bychom oheň v přírodě neměli rozdělávat vůbec.

Místo táboráku je nutno i vhodně uspořádat. Při rozdělávání ohně v přírodě bezpečně oddělte ohniště od okolního prostředí - např. obložením kameny, obsypáním pískem, vyhloubením zeminy apod. V případě větších vater je vhodné ohniště oddělit pruhem širokým až jeden metr, který bude zbavený veškerých hořlavých materiálů.

Pro zapálení nebo udržování ohně v žádném případě nepoužívejte hořlavé kapaliny jako např. benzín, naftu či líh. Oheň se pak velmi snadno vymkne kontrole a může způsobit i vážné popáleniny. Pro podpal jsou samozřejmě zakázány i všechny uměle vyrobené látky. Kvůli ohledu k přírodě bychom neměli pálit ani trávu, nesmí se pálit ani jakékoliv odpady či materiály obsahující chemické látky. Pokud chystáte velkou vatru, dejte si pozor, aby polena byla poskládána do stabilní pyramidy, např. pomocí záseků které zabrání rozvalu pyramidy do okolí. Do ohně nikdy nevhazujte jakékoliv výbušné předměty (rachejtle, patrony, spreje apod.). Oheň neroznášejte po okolí, např. na zapálené větvi.

Oheň nesmíme ponechat ani na okamžik bez dozoru. Mějte nachystán dostatek vody či písek, kdyby se oheň vymykal kontrole. Naše odpovědnost však nekončí okamžikem skončení zábavy. Ohniště musí být důkladně uhašeno, buď zalitím vodou nebo alespoň zasypáním zeminou. Při odchodu se z ohniště nesmí kouřit a popel i půda pod ohništěm musí být chladná. I ve zdánlivě zcela vyhaslém ohništi se mohou dlouhou dobu skrývat žhavé oharky a poryv větru je pak rozdmýchá a roznese do okolí. Nedbalé uhašení proto nestačí a ohniště je nutné alespoň důkladně prolít vodou!

 

Přeji, aby Vám byl oheň vždy jen příjemným společníkem. 

Oldřich Přibyl

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel deset a šest