
Elektrické spotřebiče a instalace stojí za většinou požárů v domácnostech. Na ně však nemůže svalovat plnou vinu. Většinou je vždy prvotní příčinou lidská neopatrnost, lehkovážnost či neznalost.
Požární nebezpečí představuje zejména zvýšená teplota elektrospotřebičů. Všechny elektrické spotřebiče se při svém provozu zahřívají, tedy i ty které nejsou určeny k přeměně elektrické energie na energii tepelnou. Při nedokonalém chlazení nebo při poruchovém stavu, pak může dojít k přehřátí spotřebiče a vzplanutí samotného elektrozařízení nebo jeho okolí. Každý spotřebič, který má větrací mřížky, je nemá na ozdobu, ale z důvodu odvodu tepla. Snížení možnosti ochlazování již bylo příčinou požáru lampičky, televizoru, ale dokonce i mrazničky. Na dostatečný odvod tepla musíme myslet již při umísťování spotřebiče. Televizní obrazovka natěsno zabudovaná do nábytkové sestavy je řešení riskantní stejně jako umístění lampičky těsně vedle záclony či závěsu. Bezpečné ale není ani umístění prodlužovaní šňůry pod kobercem nebo pod nábytkem. Při přetížení nebo drobné závadě totiž může dojit k většímu zahřátí, které není eliminováno ochlazením prouděním vzduchu, může tedy dojít k nárůstu teploty až nad bod vzplanutí. Na bezpečnost je ale potřeba myslet i při provozu. Oblečení na lampičce je stejně nebezpečné jako na teplometu. Pavučinami a prachem zcela zanesené chladicí mřížky ledničky nejenže snižují její účinnost, ale i toto může být příčinou požáru. Na budoucí problém si často zaděláváme i samotným způsobem používání. Při tahání za kabel nebo při jeho občasném přejíždění kolečky židle může dojít k uvolnění kontaktu nebo přetržení několika nitek vodiče. Snížení plochy pro přenos proudu pak znamená zvýšení odporu, se kterým je spojeno zvýšení tepla.
Jistě ne v poslední řadě je vhodné připomenout, že na bezpečnost by se mělo myslet již při nákupu elektrických domácích pomocníků. Praxe dokazuje, že bezpečnější je kupovat přístroje od renomovaných výrobců a specializovaných prodejců.
Příjemnou pohodu
Olda Přibyl