
Hasiči v topném období často vyjíždí k požárům komínů. Nezasvěceným se možná zdá, že v komínech nemá co hořet, a i kdyby, tak že žár musí vydržet a požár nemohou pustit ven.
Přesto jsou požáry komínů, respektive sazí a dehtových usazenin v komínech, časté a požárně velmi nebezpečné. Saze sice není snadné zapálit, ale když se tak již stane, hoří velmi intenzivně za velmi vysoké teploty. To samé platí pro dehtové usazeniny vzniklé především špatným spalováním. Velký žár nejenže způsobí nestandardní oteplení komínu, ale může způsobit vznícení hořlavých materiálů uložených poblíž komínu. Velký žár může zapříčinit i roztržení komínového tělesa a pak už je k přenesení požáru z komínu do půdního prostoru jen kousíček. Hoření v komínovém tělese proto není radno podceňovat. Že v komíně hoří, se pozná poměrně snadno. Uvnitř to skutečně hučí „jak v piliňákách“, komín se výrazně oteplí a venku z něho šlehají plameny. Pokud zjistíte některý z těchto příznaků, neváhejte zavolat hasiče přes linku 150 nebo 112. Do jejich příjezdu odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa, to znamená například odtažení nábytku od stěny, kterou komín prochází. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, komín by mohl popraskat, nebo dokonce vybuchnout. Do příjezdu hasičů se můžete pokusit zkrotit plameny pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína, ale to je činnost natolik nebezpečná, že ji rozhodně nelze doporučit.
I když média poslední dobou objasnění povinností ohledně čištění komínů věnují dost pozornosti, není od věci opětovně připomenout, že komín je třeba čistit pravidelně a to min. dvakrát ročně komíny na tuhá paliva a jednou ročně komíny plynových spotřebičů. Min. jednou ročně by komín měl odborně prohlédnout kominík.
Neudržovaný komín přitom není nebezpečný jen z požárního hlediska, ale špatný odvod zplodin hoření také může zapříčinit otravu oxidem uhelnatým.
O. Přibyl