
Život bez elektrického proudu si dnes již neumíme představit. Již jsme si zvykli, že nám věrně slouží. Elektřina se však může z dobrého sluhy změnit v krutého pána.
Pokud elektřina někoho zraní, je potřeba postupovat velmi opatrně. Při neuváženém postupu totiž může snadno elektřina ohrozit i samotného zachránce. Postiženého je možné se dotknout až po té, co se přesvědčíme, že je mimo dosah elektrického proudu. Pokud není možné proud rychle vypnout, musí být postižený z dosahu elektrického proudu odsunut pomocí nevodivých předmětů. Nejprve je nutné zjistit, zda je postižený při vědomí, dýchá a má hmatatelný tep. Pokud se mozek ocitne na 7 minut bez kyslíku, může v něm dojít k nevratným změnám. Obnova dýchání a srdeční činnosti proto musí mít přednost před ošetřováním jiných poranění. Postiženého, který nemá zřetelný tep, je potřeba položit na záda a zahájit masáž srdce stlačováním středu hrudní kosti. Hrudní koš se při tom musí promáčknout asi 6 až8 cmhluboko. To se sice může zdát příliš drastické, ale je takto razantní zmáčknutí může přinést správný efekt. Je vhodné masáž sdrce kombinovat s umělým dýcháním. U dospělého člověka je ideální provést 30 stlačení rychlostí asi 100x za minutu a poté 2 vdechy. Pokud z libovolného důvodu nejsme schopni zahájit dýchání z plic do plic, například z psychických důvodů, je dobré alespoň masírovat srdce. Jednak je v plicích ještě určité množství vzduchu a navíc i pohybem hrudníku se ho část obmění a to někdy může stačit.
Pozor je nutné dát i na člověka, kterého zasáhl elektrický proud a ten při tom zůstal při vědomí a relativně v pořádku. Elektřina mohla přivodit i jen nepatrnou odchylku srdeční frekvence, která se může projevit až po relativně delším čase. Každého, kdo utrpěl úraz el. proudem, by proto měl vždy prohlédnout lékař.