
Pokud je požár zpozorován bezprostředně po jeho vzniku, dokud se ještě nerozhořel plnou silou, je možné učinit opatření, aby případné škody nebyly velké a nebyly ohroženy životy. Obzvlášť důležité to je v noci, kdy jsou zplodiny hoření pro spící smrtelnou hrozbou.
Z tohoto důvodu je dobré si domů pořídit pomocníka, který nikdy nespí - požární signalizaci. Systémy elektrické požární signalizace jsou již velmi propracované. Hlásiče se samy testují, samy si nastavují citlivost, samy komunikují s ústřednou. Ústředna dá sama vědět hasičům, sama otevře únikové dveře, zapne požární větrání, vypne přívod plynu… Účinnost tohoto zařízení je nesporná, ovšem pro běžného uživatele bytu nebo rodinného domu je tento systém „příliš drahý“. To však neplatí o autonomních hlásičích kouře. To je zařízení, které požár samo včas zjistí a dá o něm vědět osobám, které se nacházejí v jeho blízkosti a jsou tedy nejvíce ohroženy. Hlásič je skromným pomocníkem. Je levný, velmi jednoduchý a spolehlivý. Dokonce ani nepotřebuje přívod proudu či složitou instalaci. V jedné malé „krabičce“ je umístěna baterie, detekční komora i vestavěná siréna. Hlásič se sám testuje a sám upozorní na vybitou baterii. Montáž netrvá déle než 5 minut a postačí k ní dvě hmoždinky, dva vruty a přiměřená šikovnost při práci s vrtačkou, případně k montáži postačí jen lepidlo. Toto jednoduché zařízení dokáže spolehlivě detekovat zplodiny hoření a následně sirénkou upozornit „vše živé“ v okolí. Siréna je natolik pronikavá, že spolehlivě vzbudí i tvrdého spáče ba i souseda v paneláku. A tím je splněn úkol: nejvíce ohrožení lidé jsou včas varováni a tak mají šanci uniknout - tedy přežít.
Cena jednoho zařízení se zpravidla pohybuje od 300 Kč do 1 000 Kč. Vzhledem k tomu, že tento pomocník nikdy nespí a jen jednou za rok si řekne o nové baterie, se jistě vyplatí si ho do bytu pořídit.
Oldřich Přibyl