
Na území České republiky jsou v provozu již desítky kilometrů tunelů a pokud pojedeme autem na dovolenou například do Chorvatska budeme projíždět doslova tunelovým rájem. Případná nehoda v tunelu je však výraznější nebezpečnější než na běžné silnici.
Většina tragédií v tunelech byla způsobena selháním lidského faktoru. Již samotný vjezd do tunelu může u řidičů vyvolávat určité problémy, např. pocit uvěznění a klaustrofobie, strach z chycení do pasti nebo léčky, problémy s viditelností díky šeru v tunelu, monotónnost vjemu okolí, ztráta orientace a představy, kde se nachází. Díky těmto problémům sice jedou řidiči v tunelu opatrněji, ale i křečovitěji a snáze podléhají panice a zkratovému jednání.
Problémem v oblasti bezpečnosti spíš než samotné tunely nebo přepravované náklady představuje chování řidičů v nich, protože reakce řidičů v podzemí jsou odlišné a často nečekané. Pravděpodobnost vzniku dopravní nehody můžeme snížit respektováním obecných pravidel, zejména dodržet předepsanou rychlost, odložit sluneční brýle, nepředjíždět, pokud je v jednom směru pouze jeden jízdní pruh, neotáčet se, necouvat a pokud nejsme v nebezpečí, nezastavovat.
A co dělat stane-li se dopravní nehoda a následný požár v tunelu? Pokud je automobil pojízdný a lze vzhledem k havárii odjed z tunelu, vyjeďte ven. Pokud tak nelze učinit (konec tunelu je velmi vzdálen, požár automobilu je rozsáhlý), zajeďte ke straně, vypněte motor a ihned auto opusťte. Pokud lze auto uhasit, použijte hasicí přístroj umístěný v SOS výklenku. Stiskněte hlásič požáru, který je umístěn ve výklencích a u nouzových východů. Zavolejte pomoc nouzovým telefonem z SOS výklenku. Pokud můžete, poskytněte první pomoc zraněným. Pokud to lze, pokuste se všichni opustit tunel nouzovým východem nebo po silnici.
Příjemnou cestu na dovolenou.