Není vidět, slyšet ani cítit

Napsal Oldřich Přibyl (») 27. 3. 2011, přečteno: 1637×
8-radiace.jpg

Radiace představuje pro člověka smrtelné nebezpečí. Dostanou-li se radioaktivní látky do těla, ukládají se v tkáních a časem mohou vyvolat rakovinu.

I proto japonská tragédie vyvolala přehnané reakce tolika lidí v devět tisíc kilometrů vzdálených Čechách. Mnozí rychle pochopili, že riziko zakotvení radioaktivity v těle lze snížit tabletami jodidu draselného, který je k dostání i v našich lékárnách. Neradioaktivní jód obsažený v tabletě se totiž usadí v těle a ten radioaktivní se pak už nemá kam uložit. Člověk by však neměl jód bezdůvodně polykat. Vysokou dávkou jódu, který jódové tablety obsahují, se zvyšuje riziko vzniku různých nemocí štítné žlázy. Někteří lidé mohou navíc být na jód alergičtí, aniž by o tom věděli.

Havárie v Japonsku, v Černobylu, ale i v Jaslovských Bohunicích z roku 1977 ukazují, že riziko úniku radioaktivity zcela vyloučit nelze. Je proto dobré vědět, jak mu čelit.

Pokud pak nebudeme v bezprostřední blízkosti jaderné havárie, bude pro nás hlavní nebezpečí představovat mrak radioaktivních částic. Před radioaktivním spadem je možné tělo chránit tzv. improvizovanými prostředky ochrany osob. Účinnější ochranou by byla klasická maska, jakou si mnozí z nás ještě pamatují z hodin branné výchovy. Tu však pro většinu z nás stát ve svých skladech nemá. Počítá s ní jen pro školská, zdravotnická a podobná sociální zařízení.

Zamořené oblečení je nutné pak co nejdříve odložit a uzavřít do nádoby. Poté se musí dekontaminovat povrch těla. Základním prostředkem dekontaminace je voda a šampón či kyselé mýdlo, běžné alkalické mýdlo je však nevhodné.

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a sedm