I nejlepší přítel člověka může zaútočit

Napsal Oldřich Přibyl (») 11. 7. 2010 v kategorii úraz, přečteno: 4995×
pokousani-psem.jpg

Nejčastější příčinou úrazů způsobených člověku zvířetem, je psí kousnutí. Poranění způsobená psem mohou vést k vážným infekčním onemocněním, k deformacím pohybového aparátu, k závažným kosmetickým následkům, k poškození vnitřních orgánů či dokonce ke smrti.

 

 Každé zvíře jedná na základě instinktů. U psa je v genech zakódováno, že má lovit kořist, střežit své teritorium, ochraňovat svá mláďata a bránit se, pokud je zahnán do úzkých, či ohrožení. Pokud se pes dostane do tísnivé situace, může pud překonat návyky, vštěpované mu člověkem a zaútočit. Pes před útokem většinou vysílá varovné signály, například vrčí nebo agresivně štěká. Před útokem by nás měla varovat i zježená srst, vztyčené uši a napjaté tělo. Nebezpečí nás však může čekat i od psů vystrašených, kteří vypadají jako by přiškrceni, mají nízko hlavu, pokrčené nohy a ocas stažený mezi zadními nohami. Kousnout může i jinak velmi klidný pes trpící bolestí.

Abychom minimalizovali případy psího kousnutí, je lepší se nezdržovat v okolí psa, který jí, žvýká nebo se stará o mladé. Také od psů, kteří jsou v autě, na řetězu, nebo kteří jsou zahnáni do úzkých, je lepší si držet odstup. Psi se v těchto situacích cítí zranitelní a chtějí ochránit své teritorium. Není ani dobré okolo psů utíkat, dělat náhlé pohyby a vyzývavě jim koukat z očí od očí, protože tím je možné u nich vyprovokovat jejich útočný instinkt. Také je potřeba zachovat opatrnost při styku se starými psy. Ti totiž mohou být slepí, citliví na dotek nebo mohou mít poškozený sluch a každé vyrušení je může podráždit. Asi je zbytečné připomínat, že k útoku může psa vyprovokovat i dráždění.

Když už pes zaútočí, je nejlepší snažit se zůstat stát bez pohybu a to sice tváří ke psu, ale s hlavou odvrácenou stranou. Pokud vás pes napadne, nesnažte se většího psa přemoci. Lepší je zvednout ruce a chránit si jimi tvář. Jste-li povaleni na zem nedělejte rychlé pohyby a nekřičte. Stočte se do klubka tváří k zemi a přikryjte si rukama hlavu. Zůstaňte v této pozici, dokud nepřijde záchrana, nebo dokud vás pes neopustí.

Kousnutí psem by mělo být ošetřeno stejně jako každé jiné krvavé poranění, tedy desinfikováno a pokud došlo ke zhmoždění tkání, tak i chirurgicky vyčištěno a sterilně kryto.  Každý pes musí být jednou ročně proti vzteklině očkován a majitel to musí být schopen doložit očkovacím průkazem psa. V případě nejistoty je nutno vyhledat lékaře, který zváží vakcinaci proti vzteklině, která je smrtelná.

 Oldřich Přibyl

 

 

 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Siggi z IP 188.92.8.*** | 26.11.2012 21:39
To jsou dobré rady. Rozzuřená bestie, kterou jeho nezodpovědný majitel pouští volně mezi lidmi, vám rve maso z těla, ale budete ležet klidně a nekřičet. To bych rád viděl.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a pět