Pomoc mohou potřebovat i naši nejbližší

Napsal Oldřich Přibyl (») 28. 6. 2009 v kategorii úraz, přečteno: 1578×
raneny.jpg

 

Neštěstí je nevyspytatelné - kdy zaútočí a někoho přivede k úrazu, předvídat neumíme. Pokud zrovna nejsme v pustině, mohou sice zraněnému do pár minut pomoci profesionální záchranáři, jenže člověk, který krvácí nebo je v bezvědomí, může bez zemřít dřív než je možný dojezd záchranářů. Něčí život tak může být někdy závislý jen a jen na naší rozhodnosti a na našich znalostech.

 

Pokud se nachomítnete u situace, kdy je to potřebné pomoc poskytnou, nikdy do záchranné činnosti nejděte „bezhlavě“. Před samotným poskytnutím první pomoci je vždy potřeba vyhodnotit zranění postižené osoby. Jako laici nemusíme zjišťovat, co vše má dotyčný člověk za zranění. Podstatné je, aby se postižený dožil příjezdu záchranné služby. Musíme se snažit zajistit alespoň základní životní funkce. První, co by nás mělo zajímat, je to, zda zraněný masivně nekrvácí. To znamená, že první, co ošetřujeme, je rozsáhlé krvácení, které přímo ohrožuje život zraněného. Pokud to je možné, je dobré zvednout místa krvácení nad úroveň srdce, např. zvednout krvácející ruku nebo nohu. Pak si připravíme tlakový balíček buď z hotového obvazu z lékárničky nebo si improvizovaný balíček složíme z nějakého kusu látky, který pak přitiskneme přímo do rány. Buď ho tam držíme rukou nebo ho pevně a silně přitáhneme dalším obvazem nebo třeba utrženým pruhem látky. Tlakový obvaz by měl mít přednost před zaškrcením, ale někdy je rána tak rozsáhlá, že by obvaz nestačil krvácení zastavit. Pak je vhodné použít zaškrcovadlo. Správné zaškrcení vypadá tak, že krvácení zcela ustane. Pokud končetinu jenom přiškrtíme, tak krvácení můžeme naopak zvětšit. Nejlepší je použít škrtidlo z lékárničky nebo opět nějaký kus látky, třeba utržený rukáv. K zaškrcení však nepoužívejte drát nebo provázek, ty by mohly způsobit nevratné poranění nervů a cév. Zaškrcením se snažíme co nejblíže nad ránou přitisknout tepnu nebo cévu k jedné kosti. Protože pod kolenem a pod loktem máme dvě kosti nemusí se nám to na předloktí a lýtku podařit, proto je lepší na noze zaškrcovat na stehně a na ruce mezi ramenem a loktem. Když zastavíme krvácení, zjišťujeme, zda zraněnému tepe srdce a zda dýchá, když ne, musíme mu uvolnit dýchací cesty, provádět masáž srdce a případně i umělé dýchání. O tom však příště.

Kdyby jste si nevěděli rady, jak účinně pomoci, kdykoli můžete zavolat operátorku záchranné služby na tel. č. 155. Ta může po telefonu řídit váš postup až do příjezdu záchranky.

OP

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a osm