
Úrazy dětí způsobené opařením horkou kávou, polévkou, ohněm, horkou vodou z vodovodu, žhavou plotnou nebo troubou apod. jsou poměrně časté. Vždy se jedná o velmi bolestivé zranění, které se může obtížně hojit a může zanechat i trvalé následky.
Dospělý člověk si málokdy uvědomí, jak ošklivé zranění může způsobit obyčejný hrneček horkého čaje, když se jeho obsah vyleje na jemnou dětskou kůží. To, co dospělého člověka chvíli pálí, může malému dítěti způsobit ošklivé a velmi bolestivé popáleniny a dokonce ohrozit i jeho život. Popálení nebo opaření dítěte navíc zpočátku nemusí působit dojmem, že jde o vážné poranění. Jestliže však má tříleté dítě popálenou celou horní končetinu, tedy asi 9 % těla, jde již o stav ohrožující jeho život. Pokud tedy jsou ve vašem okolí děti, buďte maximálně opatrní. Při přenášení horkých nápojů nebo jídel sledujte, kde se děti pohybují, aby do vás nevrazily. Vyvarujte se používání ubrusů, které mohou děti strhnout a vylít tak na sebe teplé nápoje. Používejte rychlovarné konvice jen s krátkou šňůrou, aby na ni dítě nedostalo. Je-li to možné, snažte se, aby teplota vody vytékající z kohoutku nebyla vyšší než 54 °C. Snažte se držadla horkých hrnců otáčet co nejdál od okraje sporáku. Při nákupu domácích spotřebičů upřednostněte indukční varné desky, které jsou horké jen pod hrncem, a trouby s elektronickým uzamykáním dvířek. Jestliže předpokládáte, že se dítě může pohybovat u krbu nebo ohniště, neoblékejte ho do silonového oblečení, které je enormně hořlavé a může se velmi snadno vznítit. Samozřejmě, že rizik je daleko víc. Není však v možnostech tohoto článku je všechny vyjmenovat. V přítomnosti dětí raději opatrnost přežeňte, je to lepší, než po úrazu trpět výčitkami.
Pokud již k popálení nebo opaření dojde, neodkladně zahajte chlazení studenou tekoucí vodou alespoň po dobu 10-20 minut. Nikdy ale na spáleninu neaplikujte žádné masti, zásypy a jiné podobné přípravky.
Oldřich Přibyl