
Vysoké teploty, které nyní venku panují, mohou snadno způsobit přehřátí organizmu a lidské zdraví pak může ohrozit úpal, úžeh nebo dojít k tepelnému vyčerpání a mdlobě.
Příznakem úpalu jsou bolesti hlavy, závratě, nevolnost až zvracení, zrychlené dýchání a zrychlený tep. Stav se může velmi rychle zhoršovat až do bezvědomí s křečemi. Úpal je doprovázen zvýšením tělesné teploty až nad 40 stupňů. Obdobně se projevuje i úžeh, neboli sluneční úpal, tedy podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Většinou se úžeh i úpal projeví společně. Úžeh se však může projevit s časovým zpožděním např. až v noci po slunění. Poškození organizmu teplem bývají velmi nebezpečná, a je proto dobré znát zásady první pomoci.
První pomoc by měla začít přenesení postiženého na chladné, stinné místo, jeho uložení s podloženými nebo zvednutými končetinami a uvolněním oděvu. Postupně by měl být postižený ochlazován studenými obklady, např. vlhkým ručníkem na čelo postiženého. Současně je vhodné zajistit ochlazování kůže proudícím vzduchem, ventilátorem a podobně. Důležitá je i opatrné podávání tekutin, ale jen v malých dávkách. Lepší než čistá voda je při tom voda slaná (čajová lžička soli na litr tekutiny) nebo iontový nápoj či studený mírně oslazený čaj s citronem. Při těžších příznacích tepelného poškození organizmu je nutné zajistit transport k lékaři.
Plně vyvinutý úpal je nebezpečnou záležitostí, na jehož následky je možné i zemřít. Někteří pacienti, kteří tuto příhodu přežijí, mohou mít trvalé následky v podobě nervových poruch a smysl pro rovnováhu a orientaci se může vracet k normálnímu stavu i celé měsíce. Proto je v horkých dnech velmi důležitá prevence, tedy: dostatek tekutin, střídavé ochlazování (koupání, sprchování, zvlhčování kůže), pokrývka hlavy a zvlhčování vlasů.
Přeji mnoho příjemně prohřátých chvil na sluníčku bez problémů.
Oldřich Přibyl