Je to mžik

Napsal Oldřich Přibyl (») 23. 3. 2012 v kategorii všeobecné, přečteno: 2273×
33-zvire-male.jpg

 

Motorová vozidla ročně srazí tisíce zvířat. Srážka většinou nedopadne pro zvíře dobře, ale ani auta po střetu neodjedou bez šrámu.

 

Při průjezdu lesními porosty a zejména pak na rozhraní lesa a pole či louky musí řidiči počítat s rizikem kolize se zvěří. Riziko je největší především v časných ranních hodinách, kdy zvěř vyráží za potravou. Výrazné nebezpečí je také v noci, protože zvěř se v kuželích světla vozidel nedokáže rychle orientovat. Zvěř se na silnici pohybuje častěji také po dešti, kdy teplejší asfalt vyhledávají, aby rychleji oschla.

Zvíře otálející na silnici je nejlepší vyplašit zatroubením. Na to však mnohdy nezbývá čas. Pokud je srážka nevyhnutelná, doporučuje se neuhýbat a jen co nejintenzivněji brzdit. Většinou je snížením rychlosti zmírnit náraz do zvířete lepší, než prudkým manévrem způsobit srážku s protijedoucím vozidlem nebo nabourat do pevného stromu.

Poraněné nebo mrtvé zvíře by pak řidiči neměli ze silnice sami odklízet. Některá zvířata mohou být nemocná a hrozí nákaza. Odvezení zvířete je navíc považováno za pytláctví. Nejlépe je k nehodě zavolat policii, která kontaktuje myslivce, kteří zvíře ze silnice odklidí.

Pokud však zvíře patří konkrétní osobě, za škodu odpovídá vlastník zvířete. Lesní zvěř však nemá konkrétního majitele a proto pokud nemáte havarijní nebo speciální pojištění, škodu vám těžko někdo nahradí. 

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a deset