
Zima je již dost dlouhá a tak mnozí z nás hledají nové formy aktivního odpočinku. Po úspěších Martiny Sáblíkové rozličné zamrzlé vodní plochy bruslaře doslova přitahují.
Na zamrzlé hladiny stojatých vod tedy rybníky, jezera, vodní nádrže a přehrady je možné vstupovat jen pokud síla ledu dosahuje minimálně pěti centimetrů. Této síly led obvykle dosahuje pokud je venkovní teplota pod bodem mrazu alespoň po dobu deseti dnů. Tloušťka ledu však nebývá stejná po celé vodní hladině. Je zeslabena v místech přítoků, odtoků a také tam, kde jsou různé nečistoty, například listí. Někde bývá led zeslaben i úmyslně z důvodu provzdušňování vody kvůli rybám. Rozhodně není radno vstupovat na zamrzlé proudící toky, řeky a rybníky. Tam bývá síla ledu značně rozdílná je téměř nemožné zjistit, zda je dostatečně únosná všude. Na led tedy lze vstoupit jen v případě, že jsme zcela jistě přesvědčeni o únosnosti ledu ale i tak bychom nikdy na led neměli vstupovat sami. Děti by navíc měly jít na přírodní led vždy jen v doprovodu dospělé osoby.
Při proboření je důležité zachovat klid, v případě panického chování totiž výrazně rychleji ubývají síly. V blízkosti břehu je lepší se snažit vylézt směrem ke břehu. Jestliže dojde k nehodě uprostřed rozsáhlé vodní plochy, doporučuje se vylézat ve směru, odkud tonoucí přišel. Od místa proboření je vhodné se plížit, aby se hmotnost rozkládala na větší plochu. Problém však je na kluzký led v mokrém a těžkém oblečení vylézt. Pomoc takové osobě je velmi náročná a nebezpečná. K místu proboření se záchrance musí přibližovat velmi opatrně a snažit se přitom o rozložení své váhy na co největší plochu, tedy plížením, použitím prkna apod. K samotnému okraji prolomeného ledu není radno se přiblížit, protože okraj ledu nemusí unést samotného záchrance natož současně i se zachraňovaným. K vytažení osoby je lepší použít posloužit větev, hokejku, prkno, případně nachází-li se v blízkosti vozidlo je možné použít tažné lano z povinné výbavy. Vždy však ještě před podniknutím záchranné akce informujte záchranáře na linku 150, nebo 155, případně 112. Do příjezdu záchranných složek je nutné s tonoucí osobou komunikovat a ujišťovat o blížící se pomoci.
Zachráněnou osobu, která je vytažená na břeh, je nutné urychleně převléci nebo zabalit do suchého oblečení. V případě, kdy osoba nemá hmatný puls a nedýchá, je nutné neprodleně zahájit resuscitaci a pokračovat až do příjezdu zdravotnické záchranné služby nebo ostatních složek IZS.
Oldřich Přibyl