
Záchranáři, kteří zasahují u dopravních nehod, se shodují, že při těžké autonehodě má několikanásobně vyšší šanci na přežití jen pasažér připoutaný.
Bohužel většina řidičů nevěnuje dostatečnou pozornost správnému nastavení bezpečnostních pásů. Ba co víc, mnozí ani netuší, že pásy lze u většiny vozidel snadno seřídit. Pás by měl směrovat přes rameno a hruď. Pokud směruje přes krk, hrozí při nehodě smrtelné nebezpečí. Spodní část pásu by pak měla sedět pevně přes boky. Pás nesmí být ani příliš volný. Měl by sice na těle seděl pevně, ale nesmí při tom řidiče omezoval při řízení. Vždy dbejte na to, abyste pod pásem neměli tvrdé a ostré předměty, například propisovací tužku, nářadí apod. aby při přitažení pásu nedošlo ke zranění. Dbejte i na připoutání osob na zadních sedadlech a to včetně dětí. Rozhodně nespoléhejte na to, že dítě při nárazu udržíte. Při rychlosti50 km/hod. a při hmotnosti dítěte10 kgbyste potřebovali dokázat ve svých rukou udržet více než300 kga navíc byste museli být v každém zlomku vteřiny plně soustředěni! Dítě v náručí při nárazu tedy určitě neudržíte, ale spíš ho rozmačkáte váhou svého těla. Největším nešvarem pak je dítě stojící mezi sedadly. Náraz při rychlosti50 km/hod. bez dětské autosedačky lze přirovnat k pádu z výšky10 m. Při nárazu se dítě změní v neřízený projektil vážící až 1,5 tuny.
Dítě do 150 cm je však možné připoutat bezpečnostním pásem jen při použití odpovídající autosedačky. Osoby menší než 150 cm připoutané bez použití sedačky by pás mohl uškrtit.