
Hasiči jsou na tísňových linkách velmi často žádáni pomoc při otevírání bytů a jiných uzavřených prostor.
Drtivou většinu případů tvoří situace zabouchnutých dveří, za nimiž jsou v ohrožení imobilní senioři nebo velmi malé děti. Někdy se jedná o případ, kdy starý člověk delší dobu nevychází z bytu, nebo o pomoc seniorům, kteří z bytu volají o pomoc a nejsou schopni sami bytové dveře otevřít. Často hasiče volají i neopatrné maminky, které si jen odskočí vynést odpadky a malé dítě jim zabouchne dveře, nebo lidé, kteří jen vyšli na chodbu a průvan jim zabouchl dveře od bytu, ve kterém byla zapnutá trouba nebo sporák. V těchto případech se hasiči snaží velmi rychle vyjet odvrátit hrozící nebezpečí.
Často jsou však žádání o pomoc v případech, kdy nebezpečí z prodlení nehrozí a lidé si jen pletou hasiče se zámečníky. Nouzové otevření soukromých prostor má svá pravidla a lze k němu přikročit pouze v oprávněných případech. V ostatních případech musí lidé volit jiný způsob pomoci než přivolat hasiče, kteří by mohli chybět tam, kde jich je opravdu potřeba. Hasiči nejsou levnou pracovní sílou, která na rozdíl od drahého zámečníka otevře byt vždy zadarmo. Hasiči poskytují zdarma jen tzv. záchranné práce. Jiné práce smí vykonávat jen výjimečně a legislativa jim umožňuje za takovou práci požadovat úhradu. Mezi žádostmi o otevření dveří jsou poměrně časté případy se smyšleným příběhem. Někteří lidé si tak myslí, že se vyhnou placení. Tyto případy však mohou být posouzeny jako zneužití jednotky a viníkovi uložena pokuta.
Nechtěné zabouchnutí dveří bytu či ztráta klíče se může přihodit každému. Je proto vhodné s touto situací předem počítat a někam si uložit náhradní klíč nebo si alespoň do paměti telefonu uložit kontakt na zámečníka.
Ať se vám případy zabouchnutých dveří vyhnou přeje
Oldřich Přibyl