
Co do rizikovosti lze telefonování za jízdy srovnat s jízdou pod vlivem alkoholu.
To, že telefonování za jízdy narušuje pozornost řidiče je již dávno známí fakt. Nedávno zveřejněný výzkum však prokázal, že telefonování hands-free je pro řidiče přibližně stejně nebezpečné jako telefonování při držení přístroje v ruce. Při současném řízení a telefonování dochází k překračování kapacity vnímavosti řidiče. Mozek je totiž schopen pojmout v jednom okamžiku pouze omezené množství informací. Ty které jsou nad rámec aktuální mozkové kapacity, nemohou být zpracovány. Bohužel mozek může vyhodnotit jako v daném okamžiku důležitější informace související s hovorem, než informace z dopravní situace.
Studie prokázala, že řidiči, kteří v průběhu jízdy telefonují ať již s přístrojem v ruce nebo pomocí hands-free, jsou pomalejší v rychlosti sešlápnutí brzdového pedálu v krizové situaci o téměř 10 %. Většina řidičů navíc v průběhu telefonování přestává sledovat provoz ve zpětných zrcátcích. To je velmi nebezpečné zejména při jízdě na dálnici, při objíždění překážek nebo při odbočování vlevo. Pokud je pozornost řidiče rozdělena na řízení a konverzaci dochází i k častějšímu nedodržování bezpečného odstupu a to o 24 % ve srovnání se soustředěným řidičem. Po vynuceném zpomalení vlivem provozu pak jsou telefonující řidiči o 19 % pomalejší v dosažení původní rychlosti jízdy a mají vyšší pravděpodobnost ke způsobení dopravní nehod. Riziko vzniku dopravní nehody je u telefonujícího řidiče 5,36-krát vyšší než u řidiče soustředěného. Studie překvapivě zjistila reakce telefonujícího řidiče jsou obdobné jako jízda s 0,8 ‰ alkoholu v krvi.
Telefonování za jízdy je tedy co do rizikovosti a nebezpečnosti porovnatelné s jízdou pod vlivem alkoholu. Řídili by jste opilí?