
Samotný zemní plyn není zdraví škodlivý, ve směsi se vzduchem je však vysoce výbušný. Pokud se vzduchem vytvoří směs v příhodném poměru, dokáže iniciovat zničující výbuch i nepatrné zajiskření běžného domácího elektrospotřebiče.
Aby byl případný únik zemního plynu snadněji odhalen, je před vpuštěním do distribuční sítě uměle smíchán s látkami s mimořádně intenzivním a charakteristickým zápachem (odorizován). Únik zemního plynu tak bývá poměrně snadno odhalitelný.
Hůře se však odhaluje oxid uhelnatý, který vzniká při nedokonalém spalování zemního plynu. Nedokonalé spalování vzniká při nedostatečném přísunu vzduchu k hořáku. Tvoří se oxid uhelnatý, který patří mezi nejnebezpečnější plyny a je přitom zrakem či čichem nezjistitelný. Každý rok tento nechtěný vetřelec usmrtí v českých domácnostech několik osob. Aby nedocházelo k nedokonalému spalování zemního plynu, je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu do místnosti, kde se dlouhodobě používá plynový spotřebič bez odvodu spalin, nap. sporák, vařič, trouba či průtokový ohřívač vody. Ke zhoršení stavu často dochází po výměně oken a dveří za nové, dokonale těsné, které brání přisunu čerstvého vzduchu. Někdy dostatečnému přístupu vzduchu a dokonalému spalování mohou bránit i nadměrně velké nádoby používané při vaření. Také nesprávné nastavení hořáků na plynovém spotřebiči anebo při jejich zlém technickém stavu může mít vliv na kvalitu spalování. Stejně tak působí i zanesení výměnných ploch v průtokových ohřívačích a kotlech. U spotřebičů s odvodem spalin je mnohdy nejčastějším problémem nedostatečný odvod spalin vlivem netěsnosti anebo zanesení kouřovodů a komínů.
Údržbě plynových spotřebičů je proto nutné věnovat dostatečnou pozornost. Domácnosti, které používají zemní plyn v obytných prostorech, je vhodné vybavit detektorem přítomnosti oxidu uhličitého. Jeho cena se pohybuje okolo tisíce korun.